Методичні рекомендації
щодо організації дистанційного навчання під час карантинних обмежень
Відповідно до Положення про дитанційну форму здобуття повної загальної освіти, затвердженого наказом МОН України №1115 від 08.09.2020 року, технології дистанційного навчання можуть використовуватись у закладі загальної середньої освіти при проведенні занять через мережу Інтернет під час карантину; участі в інтернет-проєктах, конкурсах; отриманні консультацій тощо.
Дистанційне навчання організовується за умови наявності відповідного кадрового й технічного забезпечення та здійснюється через такі форми: самостійна робота; навчальні заняття; контрольні роботи.
Основними видами навчальних занять за дистанційною формою навчання є лекція, семінар, урок, консультації та інші.
Рішення щодо навчання за дистанційною формою приймається педагогічною радою та оформлюється наказом керівника закладу загальної середньої освіти.
Рекомендуємо:
1. Під час організації дистанційного навчання чітко дотримуватися нормативно-правового забезпечення з цього питання.
2. З метою забезпечення організації освітнього процесу та виконання освітніх програм використовувати інструменти онлайн-спілкування та електронні ресурси й веб-сервіси в синхронному та асинхронному режимі, веб-ресурси, розроблені педагогами, практикувати індивідуальні консультації та самостійне опрацьовування навчального матеріалу.
3. Інформувати всіх батьків здобувачів освіти про особливості освітнього процесу в період карантину.
4. Надати обов’язкові рекомендації учням щодо використання веб-ресурсів, послідовності виконання завдань, особливостей контролю тощо.
5. Для ефективного впровадження системи дистанційного навчання передбачити форми зворотного зв’язку (контролю) зі здобувачами освіти та їх батьками.
6. Використати можливість сайту закладу освіти через створення на ньому вкладки «Дистанційне навчання» з розміщенням у ній інформаційних матеріалів та посилань на додаткові ресурси (відео, завдання, тести) та корисні ресурси для самоосвіти.
7. Розглянути можливість використання безкоштовного сервісу Google Classroom, ZOOM, Google Meet для організації освітнього процесу з використанням технологій дистанційного навчання.
8. Створювати закриті спільноти в соціальних мережах (Вайбер /Телеграм/ Фейсбук /Інстаграм) за визначеними спільно з батьками, педагогами й здобувачами освіти принципами організації груп та правилами спілкування, навчання, тестування.
10. Використовувати інструменти спілкування в дистанційному навчанні відповідно до наявного системотехнічного забезпечення (електронна пошта, форум, чат, відеоконференція, блог тощо).
11. Практикувати уроки через Skype; підготовку завдань на самостійне опрацювання через платформи Kahoot, Quzizz, Learnings Apps, Padlet,.
12. Використовувати можливості платформи GIOS (математика), яка дозволяє на час карантину безкоштовний доступ до всіх матеріалів для 5-9 класів.
14. Сприяти розробленню педагогами, які працюють у 4-х класах, та вчителями-предметниками, які працюють у 9 класах, доступної та практичної системи підготовки учнів 4, 9 класів до ДПА з використанням інтернет-технологій, індивідуальних консультацій.
15. Використовувати такі інструменти для спільної роботи вчителів та здобувачів освіти:
-
https://onlinetestpad.com/ua — конструктор тестів, опитувань, кросвордів, ігор та комплексних завдань;
-
https://learningapps.org – готові навчальні вправи та інструменти для створення тестів, завдань;
-
Google-документи.
16. Активно використовувати інтернет-ресурси для самоосвіти: EdEra, iLearn, Рrometheus, Розумники, Освіторія, Youtube-контент (освітні Youtube-канали, відеоролики і т.п.).
17. Рекомендації ЖОІППО щодо організації освітнього процесу в умовах карантину https://zippo.net.ua/index.php?page_id=527
Інформація
про те, на яких дистанційних платформах працюють педагоги
Середівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів
№ з/п |
Назва ЗЗСО |
Назва платформи,соціальної мережі, веб-ресурсу, на яких здійснюється дистанційне навчання |
1 |
Середівський ЗЗСО І-ІІІ ступенів |
E-Schools.infoGoogle ClassroomZoomViberPadletGoogle Мееt |
Алгоритм роботи з організації дистанційного навчання в школі:
-
Інвентаризація наявних навичок, технічних можливостей та необхідного обладнання у вчителів та учнів.
-
Вибір загальноприйнятних та зручних платформ для проведення дистанційних уроків, їхнє тестування в педколективі.
-
Підвищення комп’ютерної грамотності вчителів – “експрес-курси” , майстер-класи для тих, хто цього потребує (силами вчителів, що добре обізнані в сфері сучасних цифрових технологій).
-
Складання розкладу уроків і частковий перерозподіл педпрацівників з урахуванням особливостей дистанційних уроків, норм навантаження дітей та технічних можливостей сімей.
-
Організація технічної підтримки, що працюватиме впродовж всього дистанційного навчання (силами вчителів, що мають відповідні навички).
-
Організація системи електронного спілкування з класами – налагодження системи сповіщення про розклад, комунікації з дітьми, отримання домашніх завдань тощо.
-
Організація системи зворотного зв’язку з батьками.
-
Проведення періодичних педагогічних нарад із колективом школи для спільного обговорення перебігу дистанційного навчання, обміну досвідом, спільного пошуку рішень допомоги слабшим учням чи учням, які мають проблеми з організацією дистанційного навчання.
-
Організація заходів для неформального спілкування і психологічної підтримки.
-
Розробка системи оцінювання, яка б відповідала особливостям дистанційного навчання і не перевантажувала дітей та учителів.