Інформація
про стан забезпечення права на освіту дітей з особливими освітніми потребами Середівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Ємільчинської селищної ради Житомирської області
Сучасне законодавство України в галузі освіти забезпечує правові засади подальшого розвитку системи освіти в частині створення умов для навчання, реабілітації, соціальної адаптації, інтеграції в суспільство дітей з особливими потребами, у тому числі з інвалідністю. Нині діти з особливими потребами можуть здобувати освіту у різних типах загальноосвітніх навчальних закладів: спеціальних загальноосвітніх навчальних закладах, загальноосвітніх школах зі спеціальними та інклюзивними класами. Однак право вибору навчального закладу або форми навчання залишається виключно за батьками дитини. Дирекція Середівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів спрямовує діяльність на забезпечення права на якісну та доступну освіту дітей з особливими освітніми потребами. Для забезпечення умов для здобуття освіти дітей з особливими потребами заклад керується Законами України «Про освіту», «Про охорону дитинства», «Про реабілітацію інвалідів в Україні», Указами Президента України від 01.06.2005 № 900/2005 «Про першочергові заходи щодо створення сприятливих умов життєдіяльності осіб з обмеженими фізичними можливостями», наказами Міністерства освіти і науки України від 27.11.2007 № 1041 «Про забезпечення прав дітей-інвалідів та дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку», від 15.01.2008 № 11 «Про затвердження заходів щодо створення сприятливих умов для життєдіяльності осіб з обмеженими можливостями», від 09.12.2010 №1224 «Про затвердження Положення про спеціальні класи для навчання дітей з особливими освітніми потребами у загальноосвітніх навчальних закладах», від 31.12.2015 №1436 «Про затвердження Плану щодо забезпечення права на освіту дітей з особливими освітніми потребами в загальноосвітньому просторі», Постановами КМУ від 09.08.2017 №588 «Про внесення змін до Порядку організації інклюзивного навчання в загальноосвітніх навчальних закладах», від 18.05.2012 «Про організацію інклюзивного навчання у загальноосвітніх навчальних закладах» тощо.
Визначені у цих нормативних документах аналітично-організаційні підходи дають змогу більш оперативно розв’язувати проблеми, пов’язані з реалізацією права дітей, які потребують корекції фізичного та розумового розвитку, на здобуття гарантованої, якісної, загальнодоступної освіти.
Адміністрація та педагогічний колектив забезпечують право на освіту дітей з особливими освітніми потребами. В закладі зібрано відповідну нормативно-правову базу, наявний банк даних про дітей з особливими освітніми потребами, дітей з інвалідністю, які навчаються та проживають на території обслуговування навчального закладу.
Інклюзивна форма навчання впроваджується в навчальному закладі з 02 вересня 2019 року. Інклюзивною формою навчання охоплена 1 дитина – учень 7 класу (ПІБ дитини). Для оптимальної організації інклюзивного навчання введено рішеннями відділу освіти, молоді та спорту Ємільчинської селищної ради додаткову посаду фахівця до штатного розпису Середівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів для роботи з дитиною з особливими освітніми потребами: посаду вчителя-асистента з розрахунку: 1 ставка на інклюзивний клас. Асистентом вчителя в інклюзивному 7 класі з 02 вересня 2019 року призначено Жеку Марію Петрівну.
Навчання дитини з особливими освітніми потребами – (ПІБ дитини) здійснювалося у 2019-2020 н.р. за спеціальною навчальною програмою відповідно до освітньої програми, навчального плану Середівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів та навчального плану спеціальних закладів загальної середньої освіти з навчанням українською мовою для дітей з інтелектуальними порушеннями; Таблиця 18 Типової освітньої програми СЗЗСО ІІ ступеня для дітей з ООП, наказ МОН України від 12.06.2018 №627). Навчальний матеріал адаптувався до пізнавальних можливостей учня, що виявляється в зменшенні обсягу матеріалу, його спрощенні за характером і структурою, збільшення кількості годин на вивчення окремих тем та постійне повторення навчального матеріалу у поєднанні з предметно-практичною діяльністю. Навчання дитини з особливими освітніми потребами здійснюється не лише на спеціально організованих заняттях, а й у повсякденному житті, у різноманітних видах діяльності за допомогою різних форм організації навчального процесу. Для дієвої організації корекційно-розвивальної роботи з учнем своєчасно здійснювалося різнобічне вивчення психологом, логопедом, педагогами індивідуальних особливостей розвитку дитини та забезпечувалося їх урахування в навчально-виховному процесі. Дитина з особливими освітніми потребами - Лакизюк М. з метою інтеграції в соціум та відповідно до своїх потенційних можливостей та стану здоров’я відвідував в навчальному закладі гурток «Умілі руки».
Корекційно-розвиткові заняття з дитиною з ООП (ПІБ дитини) у 2019-2020 н.р. проводилися відповідними спеціалістами: вчителем-логопедом Жекою М.П. – розвиток мовлення; вчителем фізичної культури Серпутьком О.С. - лікувальна фізкультура (ритміка), практичним психологом Гуляк К.А. – соціально-побутове орієнтування. Індивідуальне заняття на розвиток пізнавальної та емоційно-вольової сфери. Жеку М.П., Гуляк К.А., Серпутька О.С. залучено до роботи з дитиною з особливими освітніми потребами на умовах погодинної оплати з розрахунку 2 години на тиждень.
Учень (ПІБ) постійно залучався до всіх заходів, які проводилися в навчальному закладі. Учень брав участь в заходах до дня Толерантності, був задіяний у проведенні уроку гарної поведінки «Поспішаймо творити добро. Озирнись на свій вчинок» (жовтень, 2019р.). Також дитина з особливими освітніми потребами залучалася до загальношкільних акцій: «День рукопотискання», «Посміхнись мені», «Обійму безкоштовно», «Відкритий мікрофон».
Можливості здійснення комплексної реабілітації в умовах загальноосвітньої школи використовуються на достатньому рівні. Для проведення корекційної-розвиткових занять в закладі почали облаштовувати спеціальний кабінет – «Інклюзивно-ресурсну кімнату», однак відсутній логопедичний кабінет, клас ЛФК. Заняття проводяться у звичайному навчальному класі без створення спеціальних умов, що значно утруднює навчально-виховний процес.
За кошти державної субвенції, якою передбачено цільові видатки на додаткові послуги для учнів з особливими потребами інклюзивних та спеціальних класів, у 2019-2020 н.р. здійснювалася оплата видатків, необхідних для проведення додаткових кореційно-розвиткових занять та на придбання спеціальних засобів корекції, обладнання, дидактичного матеріалу, зокрема: придбання канцелярського приладдя, наочного матеріалу та посібників, планшета з програмним забезпеченням. Це дало можливість лише частково забезпечити необхідним обладнанням та матеріалами клас з інклюзивним навчанням.
В закладі створені належні умови для навчання дітей з особливими освітніми потребами. Педагоги активно створюють корекційно-розвивальне середовище, яке сприяє реалізації не лише навчально-виховних, а й корекційно-відновлювальних та реабілітаційних завдань, допомагає вихованцям набути навичок практичного життя, збагатити свій індивідуальний досвід з різних розділів програми. В освітньому просторі закладу осередки сюжетно-рольових, театралізованих, настільно-друкованих, будівельних ігор, куточки сенсорного виховання; спортивний осередок, де зберігається необхідне обладнання для рухливих ігор, ігор-естафет, матеріали з валеологічного виховання
Заклад має два пандуси для вільного доступу осіб з обмеженими можливостями. Безперешкодним є доступ в навчальні аудиторії навчального закладу. В приміщенні школи відсутні туалетні кімнати, для обладнання яких необхідно значні кошти.